RED

Toruński Klub Karate
Kyokushin

Paź 29

Trening Iken

Pobierz jako: PDF 2009 godz. 09:34 napisał Pan Administrator

kanku i kyokushinkanW poniedziałek 2 listopada o godzinie 19:00 zapraszamy na specjalny trening Iken.

Ritsu-zen to podstawowa metoda treningowa sztuki walki taiki-ken, która jest japońskim odgałęzieniem chińskiego systemu yiquan.

Twórcą yiquan był Wang Xiangzhai (1885-1963), który zasłynął min. z wielu zwycięskich pojedynków z innymi mistrzami sztuk walki z Chin i Japonii, a także z zachodnimi bokserami, m.in. z mistrzem olimpijskim, co zostało później opisane w londyńskim "Timesie".  Wang stworzył  ten system na bazie klasycznego "wewnętrznego" stylu  xingyiquan, wykorzystując inspiracje także z innych systemów wewnętrznych. Na yiquan wpływ  miały także kontakty z japońskimi wojownikami  oraz z zachodnimi bokserami. 


Jedynym japońskim uczniem Wanga był Kenichi Sawai (1903-1988), który równiez był specjalistą w  judo, kendo i iaido. Po zakończeniu II wojny światowej i kapitualacji Japonii, Sawai wrócił do kraju, z Chin ale przez wiele lat nie uczył nikogo, tylko ćwiczył i sprawdzał swoje umiejętności w pojedynkach z przedstawicielami jiu-jitsu i karate. Dopiero po latach doskonalenia swojego systemu, który nazwał  Taiki-ken, zaczął nauczać małą grupkę uczniów.
Pod wielkim wrażeniem umiejętności Sawai'a był Masutatsu Oyama, który swoim najlepszym uczniom (min. Royama i Sato ) polecił uczyć się także u niego. Od tego rozpoczął się związek kyokushin z taiki-ken i metodą ritsu-zen.

Obecnie w dojo kyokushinkan elementy taiki-ken są nieodłączą częścią treningu.